Långedragsjulleregistret J 18
                                                                                                                               Längd: 5,90 m. Bredd: 2,25 m Djup: 0,85 m. Vikt: ca 2200 kg. Segelyta: 18 kvm.  
Klicka på båtens namn!
                          OBS! Måtten på J18 är ungefärliga, då det endast är J10 som är entypsbåt av Långedragsjullarna.
  25 båtar av 130 är registrerade som seglande.

Segelnr

Namn / Bild #

Reg.nr

Konstruktör

Varv / K-märkt / Seglar i dag *

Byggd

Förste ägare                                             Kappseglingscentra

Nuvarande ägare

1

Xavita #

1

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1927

Josef Andersson Carnegiegatan 3 Göteborg

?

2

Gladan II #

8

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

?

Karl och Arne Larnelius Näset Västra Frölunda

?

3

Inger #

3

Hjalmar Olsson

Eliasson Amatörbygge

1932

Erik Höglund Skårsgatan 22 Göteborg

Bohusläns Museum  Uddevalla

4

Ring #

?

Hjalmar Olsson

?

1930

Aste Sandén Göteborg

?

5

Elvira #

2

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1934

Henry Floren S.Vägen 36 Göteborg

?

6

namn ?

6

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

?

Yngve Berger Brödragatan 40 Göteborg

?

7

Hia-Hing #

3B

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1928?

Disponent W.Willumsen Särö                                Helgasjön

Tommy Johansson  Norrköping

8

Bellita #

34

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

?

Sten Persson Danska Vägen 36 Göteborg

?

9

Roy

4

Hjalmar Olsson

Rönnäng Tjörn

1934

Martin Ström Bangatan 11 Göteborg

?

10

namn ? #

?

Hjalmar Olsson?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1939

Einar Telander Lundaborg Göteborg 9

?

11

Älvan

5

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

?

Einar Dahlström Kustroddaregatan 5 Göteborg

?

12

Bulk II

?

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

?

Sten Sjöstedt Särö

?

13

Brita #

7

Hjalmar Olsson?

Arendals Båtvarvarv Göteborg

1936

Sune Ahlström  Göteborg alt. Harry Trapp  Göteborg

?

14

Jippo

24

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1935

Eric Waller V. Hamngatan 18 Göteborg

?

15

Elinor

9

?

?

1938?

Carl Otto Lesslie

?

16

Joker"J16 18" #

10

?

?

1937?

Olle Theander Göteborg

?

17

Revo II #

11

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1936

Gunnar och Alva Olson Göteborg

?

18

Johanna #

12

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust *

1938

Eric Malcolm

Martin Jansson  Onsala

19

Carina #

13

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1938

Arne Ehrman

Båten är skrotad ca 2010

20

Jullina #

14

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust *

1938

Direktör Hedenborg

Fredrika Norrbin  Tromsö Norge

21

Christina #

15

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1938

N.Brunander

Roger Andersson  Gryt Östergötland

22

Turi

16

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1938

Torsten Linhage

?

23

Avanti #

17

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1938

Odd Olsen

Skeppsholmens Folkhögskola Stockholm

24

Sjökråka #

18

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1938

Åke Stenberg

Båten blev förstörd i stormen 1969

25

namn ? 

19

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1938

Disponent Osvald

?

26

Charlotta

20

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1938

K. Jagenburg

?

27

Dossika

21

?

?

1938

S.S. Kaparen Gottskär Kungsbacka

?

28

Julie II

22

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1939

S.S. Kaparen Gottskär Kungsbacka

?

29

Zaritza #

23

Hjalmar Olsson

Abel Johanssons Varv Henån

1939

Henry Kopp

?

30

Stardust #

24

Tage Hellman

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1940

Per-Olof Lomberg

?

31

Jullan #

25

Jan-Olof Traung

Sigurd Martinssons Båtbygg. Kungsviken Orust *

1941

Ingenjör Henry Sjögren

My Lundgren  Johanneshov

32

namn ?

26

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1942

Olle Pauli

?

33

namn ?

27

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1941

S.S. Kaparen Gottskär Kungsbacka

?

34

Caprice #

28

Hjalmar Olsson

Carl H.Mobergs Varv Färjenäs Göteborg

1941

Per Gahm

?

35

Bohå #

29

Roy Scherman

Carl H.Mobergs Varv Färjenäs Göteborg

1941

BSF. Lottbåt 1941 Odd Järndahl Brovaktaregatan 2F Mölndal

Båten är förstörd

36

Trio #

30

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1938

Maj Britt Gillberg

?

37

namn ? #

32

Hjalmar Olsson?

Carl H.Mobergs Varv Färjenäs Göteborg

1942?

BSF. Lottbåt 1942

?

38

Johanna #

33

Hjalmar Olsson

Önnereds Båtvarv Amatörbygge

1942

Åke Olsson Näset

?

39

Eva

35

Hjalmar Olsson

Sverres Varv Göteborg

1942

Hj.Samuelsson

?

40

Argenta #

36

Hjalmar Olsson?

Sverres Varv Göteborg

1940

LSS. Lottbåt 1940 Karl E.Lund

Jon Liljefors  Lyckeby

41

Isadora #

37

Hjalmar Olsson

Br Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust *

1941

LSS. Lottbåt 1941 Ivar Svensson

Martin Helldén  Kyrkesund

42

Ejdern

38

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1942

LSS. Lottbåt 1942

?

43

MickeyMouse #

41

Roy Scherman

Gustav Eklund Köpstadsö Båtvarv Göteborg *

?

Kapten Arthur Scherman

?

44

Malin #

42

Arvid Laurin ?

Abel Johansson Henån Orust

1942

Carl Båysen Klåverö Marstrand

Albin Svensson  Gislaved

45

Raggen #

43

?

Carl H.Mobergs Varv Färjenäs Göteborg

1942

Ragnar Myren Göteborg

Båten är upphuggen.

46

Gask III #

31

Hjalmar Olsson

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1941

Carl Otto Lesslie Göteborg

?

47

Tott #

44

Hjalmar Olsson

Amatörbyggd Arendals Båtvarv Göteborg

1942

Sten Thuresson

?

48

Haegring

45

?

? *

1942

Allan Pernvitz

Rune Haegerström  Karlstad

49

Libra

46

Hjalmar Olsson

?

1942

Doktor Rohde Draget Onsala

Björn Fornander  Färentuna

50

Skorpan #

47

?

Arendals Båtvarv Håman o.Fagerberg Göteborg

1942

Hans Albrechtsson

?

51

Femettan #

48

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1943

Helge Pauli

Jan Ivarsson  Lysekil

52

Ann Katrin

49

?

Br.Arvid o.Gustaf Karlsson Svineviken Orust

1943

LSS. Lottbåt 1943

?

53

Nisca #

50

Roy Scherman

Carl H.Mobergs Varv Färjenäs Göteborg

1943

BSF. Lottbåt 1943

?

54

Sunny #

51

?

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1944

Kapten A. Scherman

Båten är uppeldad i Kalix

55

Västan #

52

?

?

1944

Jarl Holmqvist

?

56

Bers

53

Hjalmar Olsson

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1944

Sten Andren

?

57

Ingrid II

54

?

?

?

Bertil Halvar

?

58

namn ?

55

?

Henningsson Göteborg

1944

Bengt Hjörne

Båten är förstörd 2002

59

Karin

56

?

Amatörbygge Gustaf Svensson Göteborg

1943

Gustaf Svensson Göteborg

?

60

Frida

57

?

?

?

S. Bernström

?

61

Jolly Bob

58

Roy Scherman

Br. Martinssons Båtvarv Kungsviken Orust

1944

Helge Pauli

?

62

namn ?

59

Roy Scherman

Br. Martinssons Båtvarv Kungsviken Orust *

1944

Ragnar Jarland

Ludvig Olsson  Borås

63

Zephyr #

60

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust *

1944

LSS. Lottbåt 1944

Hans Stenvers  Heemstede Nederländerna

64

Maj #

61

Roy Scherman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1944

Direktör Gustaf Lundberg Styrsö

?

65

namn ?

62

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1944

Motorfirman Trim Stockholm

?

66

Nausikka #

63

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1944

Motorfirman Trim Stockholm Erland Svennilson Saltsjöbaden

Sjöhistoriska Museet  Stockholm

67

namn ?

64

Tage Hellman

Br. Karlsson & söner Svineviken Orust

1944

Motorfirman Trim Stockholm

?

68

Framåt #

65

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust *

1944

Motorfirman Trim Stockholm

Nigel Hodge  Hamble England

69

namn ?

66

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1944

Erik Högdahl

?

70

Safir #

67

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust *

1944

Ing. o. Olof Löf.....

Trond Ole Ringstad  Tyristrand Norge

71

Sjöfröken #

68

?

Carl H.Mobergs Varv Färjenäs Göteborg ? *

1944

Direktör Tarras

Ingrid och Michael Hanke  Kristdala

72

Petih #

69

Roy Scherman

Carl H.Mobergs Varv Färjenäs Göteborg

1944

Ragnar Jarland Göteborg

Förstörd?

73

Soleil #

70

Roy Scherman

Carl H.Mobergs Varv Färjenäs Göteborg *

1944

BSF. Lottbåt 1944                                               Mjörn

Gunnar Larsson  Alingsås ASS

74

Bambi #

71

Roy Scherman

Carl H.Mobergs Varv Färjenäs Göteborg *

1944

Rolf Helgesson Hamburgsund

Gunhild Mark  Göteborg

75

Agneta

72

Hjalmar Olsson

Amatörbygge Gustaf Svensson Göteborg

1944

Gunnar o. Eric Haglund

?

76

Gilla

73

Tage Hellman

?

1944

Cassel

Jacques Boisset  Saintes Frankrike

77

Tärnan #

74

Roy Scherman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust *

1944

Ragnar Myren Marstrand Kullavik Särö

Docent Bengt Zachrisson  Stenungsund

78

Lindagull #

75

Roy Scherman

Br.Knut o.Nils Jacobsson Munkeby Dragsmark

1945

Doktor Einar Ekholm Nässjö

?

79

Tampas #

76

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1945

LSS. Lottbåt 1945 Lars Lundin

?

80

Bobbie #

77

Roy Scherman

Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust

1945

Helge Pauli

?

81

Babs

78

Roy Scherman

Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust

1945

Victor Wallin

?

82

Svanungen #

79

Roy Scherman

Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust

1945

Olof Andersson Göteborg

Båten är skrotad.

83

Malla #

80

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1945

Fritiof Hagström

Båten är skrotad.

84

Lalla

81

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1945

Sune Kjellsson

?

85

Joker II #

82

Roy Scherman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1945

Olle Theander Göteborg

?

86

Vindros #

83

?

Carl H.Mobergs varv Färjenäs Göteborg *

1945

BSF. Lottbåt 1945

Kurt Petersson  Bromölla

87

Tarantella #

84

Roy Scherman

Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust

1945

Bengt Stigwan Göteborg

?

88

Vind II #

85

Tage Hellman

Bruno Olsson

1945

Ing. Carl-E.Lindegren Bernhardsson

Båten är skrotad i Västervik 2015

89

Cecilia #

86

Tage Hellman

Amatörbygge Gustaf Svensson Göteborg

1945

Gustaf Svensson Göteborg

?

90

Carina  #

87

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust *

1945

Direktör John Ardvall Nyköping

Glenn Larsson  Harestua Norge

91

Julia #

88

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust *

1945

Köpman Helge Olsson

Christer Söderstjärna  Täckomatorp

92

Stardust #

89

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1946

Per-Olof Lomberg Göteborg

?

93

Lupo #

90

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1946

LSS. Lottbåt 1946 Inge Hasse Göteborg

?

94

Groggas

91

Roy Scherman

Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust

1946

Jan Bäckström Gunnar Albrechtsson Vipgat.3 V.Frölunda

?

95

Bosse #

92

Roy Scherman

Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust

1946

Kristian Boberg

?

96

Sländan #

93

Roy Scherman

Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust *

1946

Otto Thornberg

Lennart Jyllhed  Karlskrona

97

Mia Bella #

94

Roy Scherman

Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust

1946

Tandläkare Heüman

?

98

Nonne II #

95

?

C.G.Kvarneviks Båtbyggeri Kvarnevik Orust

1946

Åke Björklund Gatsmygen 3-4 Göteborg

?

99

Glitter #

96

Hjalmar Olsson

Erik Ekelund Amatörbygge *

1946

Erik Ekelund

Pål-Robert Lunde  Halden Norge

100

Puck #

97

Roy Scherman

Ivar Klare? Båtbyggeri Kleva Hönö Klåva

1946

Hans Zelander Göteborg

?

101

Marica

98

Hjalmar Olsson

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1947

Hugo Lilljegren Rosengatan 11 Göteborg

?

102

Flamman #

99

Tage Hellman

Br.Knut o.Nils Jacobsson Munkeby Dragsmark

1947

Carl Båysen Klåverö Marstrand

?

103

Knalle II

100

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1947

Ljunggren

?

104

Bambina II #

101

Hjalmar Olsson

JohannesOlssons Båtbyggeri Kungsviken Orust

1947

Direktör Gustaf von Heine Billdal                          Uddevalla

Blev lekbåt på Lerbäcksskolan i Lund.

105

Tubby II #

102

?

Svineviken Orust

1947

Hellman

?

106

Lisonja?

103

Hjalmar Olsson?

Karl Mattson Rosättravarvet Norrtälje?

1947

Friberg

?

107

Katja #

104

Roy Scherman

Amatörbygge Gustaf Svensson Göteborg

1947

Gustaf Svensson Göteborg

?

108

Flamman #

105

Tage Hellman

Br.Knut o.Nils Jacobsson Munkeby Dragsmark

1948

Carl Båysen Klåverö Marstrand

Båten står i en trädgård i Mörrum.

109

Undan

106

Roy Scherman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust ?

1948?

Daniel Johansson Kuttergatan 13 Västra Frölunda

?

110

Ulla II

107

Roy Scherman

Håman & Fagerberg Hisingen Göteborg

1949

Per Olof Andrén? Trollåsvägen 20A Askim

?

111

Anette #

108

Hjalmar Olsson

Gunnar Widen Stockholm ?

1949

Ingenjör Björn Bergstrand? Pl. 6935 Kullavik

?

112

Elida #

109

Hjalmar Olsson

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1949

Direktör Sven Larson

Båten blev förstörd i stormen 1962.

113

Sindbad

110

Tage Hellman

August Svenningsons Båtbyggeri Marstrand

1949

Gunnar Lückner Marstrand

?

114

Spray

111

Tage Hellman

Amatörbygge E.Karlsson R.Jonasson Lysekil *

1949

Erik Karlsson GSS. Lysekil

?

115

namn ?

112

?

Br.Anders o Olof Karlssons Båtvarv Söbben Orust

1950

Ingenjör Per Mehlson

?

116

Hobby #

113

Hjalmar Olsson

Amatörbygge E.Karlsson R.Jonasson Lysekil

1950

Reinhold Jonasson GSS. Lysekil

?

117

namn ? #

114

?

Amatörbygge

1950

Råland Åberg

?

118

Flamman #

115

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1951

Carl Båysen Klåverö Marstrand

?

119

namn ?

116

?

?

1951

Johansson

?

120

Sjöskum #

117

Tage Hellman

Per Ottersten Säffle Båtbyggeri

1951

Evert Olofsson Postgatan 3A Göteborg

Karl-Magnus Lütz  Varberg

121

Tubby III #

118

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1952

Kamrer David Lanne Vidkärrsgatan 10 Göteborg

?

122

Stardust #

119

Tage Hellman

Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust

1955

Per-Olof Lomberg Svängrumsg. 42 Västra Frölunda

?

123

Frida #

120

Tage Hellman

Amatörbygge *

1955

Fritiof Johansson

Olle Olsson  Tjörn

124

Tarantella #

121

Tage Hellman

Anders Laurin Karlsson Söbben Orust *

1958

Rune Andersson Patrullgatan 9 Västra Frölunda

Pål o. Kristian Eklund  Vassöy Norge

125

Toppen #

122

Tage Hellman

Salomonsson & Son Östersidan Fiskebäckskil *

1959

LSS. Lottbåt 1959 Gunnar Christiansson Önnered

Ulf Hjellström  Västra Frölunda

126

Tampas #

123

Tage Hellman?

Br.Anders o Olof Karlssons Båtvarv Söbben Orust

1961

Wilhelm Grönnerud

Wigelius  Helsingfors Finland

127

Vindil #

124

Tage Hellman

Gustaf Brenanders Båtvarv Saltvik Oskarshamn *

1963

Ingemar Isberg Långåsvägen 32 Oskarshamn

Mats Larsson o Åsa Viklund  Strömstad

128

Fridfararen #

125

Tage Hellman

Br.Anders o Olof Karlssons Båtvarv Söbben Orust

1966

Rolf Alexandersson Idrottsvägen 8 Vaxholm

Båt och Sjöfartsmuseet  Onsala

129

Julia #

126

Tage Hellman

Br.Anders o Olof Karlssons Båtv. Söbben Orust *

1966

Ö.ing.L.van den Muyzenberg Rangeltorpsg.22 Göteborg S.

Monica Holm o Jan Karrin  Mollösund

130

Brita

127

Tage Hellman

Br.Anders o Olof Karlssons Båtvarv Söbben Orust

1969

Överstelöjtnant Frits Eriksson Mattssonsliden 2 Göteborg

?