Långedragsjulleregistret J 22
                                                                                                                                                Längd: 6,50 m. Bredd: 2,40 m. Djup: 1,0 m. Segelyta: 22 kvm.
Klicka på båtens namn!
                               OBS! Måtten på J22 är ungefärliga, då det endast är J10 som är entypsbåt av Långedragsjullarna.
  25 båtar av 52 är registrerade som seglande.

Segelnr Namn / Bild # Reg.nr Konstruktör Varv / K-märkt / Seglar i dag * Byggd Förste ägare                                                        Kappseglingscentra Nuvarande ägare
1 Nabben II # 50 Hjalmar Olsson 1931 Br. Karlsson Svineviken Orust / K-märkt / * 1932 Joel Fritiof Hellman Brantgatan 3 Långedrag Göteborg Bengt Arne Runnerström Uddevalla
2 Svanungen # 51 Hjalmar Olsson 1931 Br. Karlsson Svineviken Orust 1932 LSS Lottbåt 1932 Olof Anderson Göteborg Förstörd i orkanen 1969
3 Yar-Yar II # 52 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust 1933 LSS Lottbåt 1933 Sven Henriksson Avenyn 41 Göteborg ?
4 Bylgia III # 53 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust 1934 LSS Lottbåt 1934 A. Pettersson Gröna Vallen 9 Göteborg ?
5 Skarven # 54 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust * 1935 LSS Lottbåt 1935 Efon Widén Långedrag Göteborg Martin O. Annci B. Göran B. Ragnar G. Billdal
6 Västan # 55 Jac. M. Iversen 1935 Sverres Båtvarv Göteborg * 1936 Axel V.Abrahamsson (Arneklev) Göteborg Stina Öberg Göteborg
7 Monsunen # 56 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust 1935 Åke Eliasson Vegagatan 15 Göteborg ?
8 Viv # 57 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust 1936 LSS Lottbåt 1936 Gösta Arnvik Västra Hamngatan 24-26 Göteborg Förstörd i storm vid Onsala 1944
9 Kuling II 58 Hjalmar Olsson Uddevalla Båtvarv ? 1937 LSS Lottbåt 1937 Filip Anås Göteborg ?
10 Julliana # 59 Hjalmar Olsson Arendals Båtvarv Göteborg * 1938 Rederitjänsteman Ingmar Bondestam Onsala Manfred o Ewe Wigger Oldenburg Tyskland
11 Kluck # 60 Hjalmar Olsson Arendals Båtvarv Göteborg? * 1938 LSS Lottbåt 1938 Elon Jonsson Stefan Anttila  Göteborg
12 Kraka # 61 Hjalmar Olsson Br. Karlsson Svineviken Orust * 1938 Kapten Ture Ström Oxelösund Danmark
13 namn ? 62 Hjalmar Olsson ? 1939 LSS Lottbåt 1939 Ragnar Jarland ?
14 Aja # 63 Hjalmar Olsson Göteborg ? 1940 Karl Otto Roempke Göteborg ?
15 Ziba # 64 Hjalmar Olsson Holger Johansson Amatörbygge * 1940 Holger Johansson Göteborg Måns Hector Bromma
16 Dulcibella # 65 Jac. M. Iversen C. Moberg Båtvarv Färjenäs Göteborg * 1940 Mobergs Båtvarv Göteborg Jürgen Weissenberger Nystrand Norge
17 Lill-Maggie # 66? Hjalmar Olsson Arvid Berndtsson Kalvsunds Båtvarv 1941 Direktör Sievert Stockholm ?
18 Mareld # 66 Hjalmar Olsson Arvid Berndtsson Kalvsunds Båtvarv 1941 Pelle Svensson Förstörd 2007
19 Hibu # 67 Jac. M. Iversen C. Mobergs Båtvarv Färjenäs Göteborg 1941 Direktör H. G. Sievert Djursholm ?
20 Eliza 68 ? ? 1942 ? ?
21 Lunka # 69 Tage Hellman Br. Karlsson Svineviken Orust * 1942 Gustaf Oscarsson Nicklas Byström Rönnäng
22 Boppan II # 70 Roy Scherman Holger Johansson Amatörbygge * 1942 Holger Johansson Göteborg Tim o Ann Morris Kråkeröy Fredrikstad Norge
23 Cialis 71 Hjalmar Olsson Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1945 Kungliga Motorbåts Klubben Stockholm ?
24 Unda Marina 72 Hjalmar Olsson Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1945 Kungliga Motorbåts Klubben Stockholm ? Sölvesborg
25 Lyran # 73 Roy Scherman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1946 Carl Christensson Styrsö Carl Erik Eriksson Gullholmen
26 Albertina # 74 Roy Scherman Karl Westins Båtvarv Mönsterås * 1946 A. Malmström Kalmar                                                      Uddevalla Lars Granander Åmål
27 Agneta # 75 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1946 Eric Haglund Berga Göteborg Båt och Sjöfartsmuseet Onsala
28 Ari # 76 Roy Scherman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust 1947 LSS Lottbåt 1947 ?
29 Amalia # 77 Roy Scherman Karl Westins Båtvarv Mönsterås 1947 Olle Felth Göteborg Thomas Lindberg Karlsborg
30 Picadijn # 78 Roy Scherman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1947 Ingenjör J. Forselius GijsWagenmakers Sommelsdijk Nederländerna
31 Zaritza # 79 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1948 LSS. Lottbåt 1948 Ivar Ahlgren Göteborg Öystein Johannesen Mandal Norge
32 Kapal Kita 80 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1948 Sune Lundquist Stockholm ?
33 Svanungen # 81 Roy Scherman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust * 1949 Olof Anderson Göteborg Mattias Hector Österskär
34 Pampero # 82 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1949 LSS. Lottbåt 1949 Gunnar Persson Göteborg Hans Nikell Lerum
35 Tobis 83 Tage Hellman Br. Andersson Ulricehamn * 1949 Sigfrid Lundin Roland Näslund Sollefteå
36 Gerana # 84 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1950 Rolf Nicander Marstrand                                                    Marstrand ?
37 Maj # 85 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1950 LSS. ?
38 Gambi # 86 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1951 Lars Sandén Skrotad i Karlstad 2004
39 Cypris IV # 87 Tage Hellman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust * 1951 Gunnar Lyckner Marstrand                                                 Marstrand Ola Forsberg Stockholm
40 Älva # 88 Tage Hellman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust * 1951 Bror Haglund Marstrand Lars Rydbom Uddevalla
41 Gast # 89 Tage Hellman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust 1951 Köpman Gösta Stenberg ?
42 Korpen # 90 Roy Scherman A.Laurin? Jan Josefsson Kungsviken Orust 1951 Mats Seldén Göteborg Förstörd
43 Micasa 91 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1952 Folke Jakobsson Folke Johansson ?
44 Pajazzo # 92 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1952 Karl Axel Holmberg Göteborg Bohusläns Museum Uddevalla
45 namn ? 93 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1952 Direktör H. Hamberger ?
46 Julia # 94 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust * 1952 Jägmästare Folke Johanson Åke Johansson Hammarö
47 Lepili # 95 Tage Hellman Br. Karlsson & Söner Svineviken Orust 1952 Direktör Hugo Wiik Mårten Nilsson Sunne
48 Papilla 96 Tage Hellman Elon Löfström Amatörbygge 1952 Elon Löfström ?
49 Fannli # 97 Tage Hellman Br. Martinssons Båtvarv Svineviken Orust * 1953 Direktör Bengt Heil Marstrand Tommy Adolfsson Tranås
50 Anna # 98 Tage Hellman Br. Arvidsson Henån Orust * 1953 Direktör Carl Olof Norling Anders Green Göteborg
51 Skruggen # 99 Torsten Carlsund Åke Abrahamsson Henån Orust * 1964 Ingemar Fredriksson Göteborg Jan Lundberg Skärplinge
52 Jullan # 100 Tage Hellman Karl-Erik Fäldte Säffle Båtbyggeri * 1967 Gustav och Stella Johansson (Skivinger) Stockholm Åsa Riestola  Göteborg